Windows 10 Nvidia Sürücü Güncelleme Sorunu Çözümü

Windows 10 Nvidia Sürücü Güncelleme Sorunu Çözümü

 Windows 10 Nvidia Sürücü Güncelleme Sorunu Çözümü

Windows 10 Nvidia sürücü güncelleme sorunu çözümü hakkında bilgiler konumuzda yer almaktadır. Pek çok Windows 10 kullanıcısı Windows 10 piyasaya çıktığından beri bilgisayarlarından sorunsuz bir şekilde oyun oynamaktaydılar. Ancak Microsoft’un Nisan ayında piyasaya sürdüğü büyük Windows 10 güncellemesiyle birlikte kullanıcılar çok çeşitli sorunlar yaşamaya başladılar. Bu sorunlar arasında en büyüklerinden bir tanesi de Windows 10 Nvidia sürücü güncelleme sorunu oldu.

Windows 10 Nvidia Sürücü Güncelleme Sorunu Çözümü

Aslında kullanıcılar Nisan ayında çıkan yaklaşık 9 GB’lık büyüklüğündeki bu güncellemeyi uzun süre yüklemek istemediler. Çünkü internet üzerinden 9 GB’lık bir dosya yüklemek pek çok kişi için akıllıca değildi. Ancak bir noktada Microsoft bunu yüklemeniz için sizi seçeneksiz bırakmakta sizde 9 GB’lık bu dosyayı yüklemek zorunda kalıyorsunuz. Bu güncellemeyi yüklediğinizde ilk başta sorun yaşamıyorsunuz. Sorunlar uygulamaların ya da sürücülerin kendilerini güncellemelerinden sonra ortaya çıkıyor. Nvidia ekran kartı sürücülerinin de güncellenmesiyle ortaya bir anda çözümü bulunamayan sorunlar çıktı.

Oyunlarda FPS Düşmesi

Nvidia ekran kartlarıyla sorunsuz bir şekilde oyun oynayanlar bir anda ciddi FPS düşmeleriyle karşılaştılar. Bu FPS düşüşü o kadar fazlaydı ki oyunların sağlıklı bir şekilde oynanmasına imkân tanımıyordu. Durum böyle olunca insanlar da bu sorunun nasıl çözülebileceğine dair araştırmalara başladılar. İşin kötü tarafı ise ekran kartı sürücüleri kaldırılıp yeniden kurulsa dahi sorunun ortadan kalkmamasıydı. Yani bir şekilde bu sorun bilgisayarın bir köşesine yerleşiyor ve siz ekran kartı sürücülerini kaldırıp tekrar kurduğunuz anda yeniden ortaya çıkıyordu.

Nvidia Ekran Kartı Sürücüsünü Nasıl Kaldırırım?

Windows 10 Nvidia sürücü güncelleme sorununu ortadan kaldırmak için ilk önce ekran kartı sürücünüzün sağlıklı bir şekilde kaldırıldığından emin olmak gerekmekte. Windows 10’un kendi yöntemleriyle bu işlemi yaptığınızda ekran kartı sürücü kaldırılmış olarak görünür ancak yeniden yüklemeye kalktığınızda yükleme konumundan ya da internet üzerinden değil de bilgisayarınızda kayıtlı olan bir yerden geri çağırılır. Bunun önüne geçmek için Display Driver Uninstaller adlı yazılımı indirerek kurun.

Uygulamayı çalıştırdığınızda karşınıza bilgisayarınızın güvenli modda açılacağına dair bir uyarı çıkacak. “Yes” deyip buna izin verin. Cihazınız güvenli modda açıldıktan sonra ekrana çıkacak pencerede yüklü ekran kartınızın bilgilerini göreceksiniz. Burada bulunan “Clean and restart” butonuna basarak ekran kartı sürücünüzün tamamen kaldırılıp bilgisayarınızın yeniden başlatılmasını onaylayın. Bu işlem tamamlanıp bilgisayarınız yeniden açıldığında ekran kartı sürücünüzün tamamen kaldırıldığını göreceksiniz. Bu aşamadan sonra ise internet üzerinden kartınızın modeline ait en güncel Nvidia sürücüsünü indirip kurun. Kurulum bittikten sonra FPS düşüşü yaşadığınız oyunlar sorunsuz bir şekilde çalışacaklardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir