Oyun Nasıl Satın Alınır?

Oyun Nasıl Satın Alınır?

 Oyun Nasıl Satın Alınır?

Oyun nasıl satın alınır? Oyun satın almak, günümüzde para harcamanın en popüler alanlarından biridir. Özellikle karantina günlerinde oyun satın alımlarının yüksek oranda arttığı görülmüştür. Peki, oyun nasıl satın alınır?

Oyun Nasıl Satın Alınır Detaylar

Oyun Satın Alma Yolları Nelerdir?

Oyun satın almanın birden fazla yolu vardır. Bu yollardan CD ya da DVD olarak oyun almak en popüler yöntemdi. Ama gelişen teknoloji ve internet çoğu şeyin olduğu gibi bu yöntemin de popülerliğini bitirdi. Çünkü alınan CD ve DVD’lerin üzerinde aktivasyon kodu yazıyordu ve bu kodlar tek kullanımlıktı. Günümüzde en popüler yöntem e-ticaret siteleri üzerinden kod şeklinde satın almaktır.

Hesap sistemi ile çalışan bu platformlar sayesinde hangi cihaz olursa olsun hesabınız sayesinde daha önceden satın almış olduğunuz oyunu kolaylıkla indirebilirsiniz.

Bilgisayar ve mobil sitelerden en popüler ve güvenilirliği kanıtlanmış olanları Steam, Epic Games ve Origin gibi siteleridir. Çoğu zamanlar özel indirimler yapılan bu platformlarda uygun fiyata orijinal oyunlar bulabilirsiniz. Örneğin Steam platformu her haziran ayında çoğu oyunda %70’e yakın indirim yapar.

Ayrıca herkes tarafından bilinen ve çoğunluğu ücretsiz uygulama ve oyunlardan oluşan Google Play Store da ücretli uygulamalardan yüksek gelir elde etmektedir. Her geliştirici kendi oyunlarını Google Play Store’a yükleyerek para kazanabilir.

Ödeme Yöntemleri Güvenilir mi?

Ödeme yöntemlerine gelecek olursak, kredi veya banka kartı ile EFT veya havale ile ödemenizi kolay ve güvenilir şekilde yapabilirsiniz. 3D ödeme teknolojisi sayesinde ürünü satın aldığınız kişiler sizin bilgilerinizi görmeden ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.

Oyun Satın Alınmalı mı?

Çoğu insan oyunlara yatırılan paranın israf olduğunu düşünmektedir. Oyun piyasası yeni gelişen bir piyasa olduğundan bu algılar doğal karşılanmalıdır. Nitekim bundan 20 yıl öncesine kadar insanlar oyunlara para harcamazdı. Tüm gelişen oyun piyasalarına rağmen hâlâ korsan oyunlara ilgi çok yüksek. Korsan demek emeğe saygısızlık demektir. Korsan oyunları tasvip edip orijinale para verilmesini saçma bulanların sayısı da oldukça yüksek. Doğru olan emeğin karşılığını vermektir.

Şimdiye Kadar En Fazla Satın Alınmış Oyunlar Hangileridir?

Vikipedi’nin verdiği bilgilere göre şimdiye kadar en fazla satan oyun Mojang şirketinin geliştirmiş olduğu Minecraft isimli oyundur. 2011 yılında piyasaya sürülen oyun bugüne kadar yaklaşık 180 milyon adet satmıştır. Listede Minecraft’ın hemen arkasından Elektronorgtechnica şirketinin 1984 yılında yayınladığı ve çoğumuzun çocukluk oyunlarının başında gelen Tetris bulunmaktadır.

Tetris günümüze kadar 170 milyona yakın satış yapmıştır. Listenin üçüncü sırasında ise Rockstar Games’in geliştirdiği Grand Theft Auto V isimli oyun bulunmaktadır. 2013 yılında piyasaya sürülen bu oyun hâlâ oldukça popülerdir. 2020 yılının haziran ayında Epic Games tarafından ücretsiz sunulması ile tüm Epic Games sunucuları çökmüştür. Bu kadar popüler olmasını her gün güncellenen Grand Theft Auto Online Mode’a borçludur. Her gün milyonlarca oyuncu online olarak oynamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir