Ekran Kartı Nedir? Grafik İşlemciler ve Bellekler

Ekran Kartı Nedir? Grafik İşlemciler ve Bellekler

 Ekran Kartı Nedir? Grafik İşlemciler ve Bellekler

Ekran kartı nedir? Ekran kartları sunucu ve genel kullanıcı sistemlerinde ekrana görüntü verilmesi için görüntüyü işleyen ve işlenen görüntünün üzerindeki özel soketlerden verilmesini sağlayan yüksek bellek kapasiteli özelleşmiş işlemcilerdir.

Kartlar gelir geçer kullanıcı sistemlerinde kullanılan düşük seviyedeki yükleri kaldırabilen modeller olabilecekleri gibi yüksek seviye sunucu sistemlerinde kullanılan yüksek matematiksel işlem gücüne sahip olan modeller de olabilirler.

Sistemleri basitten karmaşığa genellikle bellek, ekran kartı işlemcisi ve güç besleme üniteleri gibi kısımlardan oluşurlar.

Ekran Kartı Nedir?

İstenilen işlem güçlerine ve kullanım alanlarına göre sınıflanırlar ve bu sınıflanma yukarıda da bahsedildiği gibi güç besleme üniteleri bellek yongaları ve başta ekran kartı işlemcisinin özel ve sınıflandırılmış işlemlere yoğunlaşmalarını sağlarlar.

Bu işleme göre sınıflanma hem kullanılacak alana göre güç tasarrufu yapılmasını hem de satın alım maliyetlerinde düşüşe imkan tanır.

Bu elbette şu demek değildir ofis veya grafik tasarım için üretilen bir ekran kartında oyun oynanamayacak veya modern oyunları çalıştırmak için üretilen bir ekran kartında grafik işlenemeyecek. Üretim aşamasında sınıflandırıldığı gibi üretimden sonra da yazılım olarak sınıflandırılmaktadırlar.

Ekran Kartlarında Grafik İşlemciler

Ekran kartlarında kullanılan grafik işlemciler yani özelleşmiş yarı iletkenler topluluğu ekran kartının kullanım alanına ve matematiksel yeteneğine göre çeşitlenmektedir. Bu ve bunun gibi çeşitlenmeler ekran kartının kullanılan alana göre verimliliğini ve performansını etkilemektedirler.

Ekran kartları yapacakları işlemin yoğunluğu sürekliliği ve cinsine göre bu ve bunun gibi sınıflandırmalara uğrarlar. Buna örnek olarak taşınabilir ve düşük güç tüketimi ekonomik sistemlerdeki bilgisayarın merkezi işlem biriminin yani işlemcisinin içindeki grafik işlem üniteleri üst seviye olarak ise masaüstü ve sunucu sistemlerindeki yüksek düzey soket ekran kartları verilebilir.

Grafik işlemcilerdeki genişçe söylemek gerekirse ekran kartlarındaki bu temel ayrımların iki ana nedeni vardır. Bunlardan ilki güç tüketimi yani power consumption olarak adlandırılır. Güç tüketimi kartın vereceği performansı ve ortaya artık olarak çıkacak ısıyı belirler.

Performans istenilen bir durum olmasına karşın ısısı elektronik sistemlerde istenmeyen bir durumdur ve yarı iletken çiplerin üzerinde birikip iletken yollarını bozmaması için uzaklaştırılması gerekmektedir.

Çip üzerinden bu ısı uzaklaştırma işlemi için genellikle fan içeren metal soğutucular kullanılır. Güç tüketiminin artması ayrıca ekran kartının güç dağıtım dizaynın değişmesi ve ayrıca güç bağlantısına ihtiyaç duymasına da sebep olur.

Bu ayrı güç dizaynı ve fazladan güç beslemeleri ekran kartının fazladan enerji kullanmasına ve bilgisayarın veya kullanılan sistemin daha fazla enerjiye yani daha büyük ve pahalı bir güç kaynağına ihtiyaç duymasına sebep olur. Ayrıca daha fazla güç tüketimi kullanıcıya da fazladan maliyet yani elektrik faturası olarak yansıyacaktır.

Ekran karlarının sınıflandırılmasının ikinci nedeni ise kullanım alanı yani vereceği hizmettir. Bu hizmetler basit bir oyuncu sisteminde grafik işlemekten bir sunucu topluluğunda yapay zeka algoritmasına güç vermeye kadar değişebilir. Güç tüketimi ve kullanım alanları gibi çipi etkileyen faktörler tasarımı değiştirerek yani işlem birimleri çekirdekler ve belleklerin faklı teknolojide kullanılmasıyla veya yerlerinin değiştirilmesiyle sağlanır.

Ekran Kartlarında Bellekler

Bellekleri kısaca Vram olarak adlandırılan yapılar ekran kartında yapılacak işlemlerin sıralanması ve istenildiğinde bellekten alınıp kullanılmasını sağlar. Ekran kartı bellekleri yüksek doku paketlerinden düşük grafiksel resimlere kadar her şeyin depolandığı katı hal diskleridir. Bellekler ekran kartında istenilen performansa göre hem boyut hem de hız olarak sınıflanırlar.

Oyuncu sistemlerinde kullanılan belleklerin veri yolu daha geniş olup tutabildikleri ara bellekler de fazladır. Bu ara bellek ve veri yolu miktarları günümüzde 64 bit den 128 bite ara bellek boyutları ise 1 gb den 11 gb gibi değerlere piyasada fiyatına ve istenilen performansa göre bulunulabilmektedir.

Toplam 2 Yorum Var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir