Bilgisayar Sıcaklığı Nedir? Nasıl Ölçülür?

Bilgisayar Sıcaklığı Nedir? Nasıl Ölçülür?

 Bilgisayar Sıcaklığı Nedir? Nasıl Ölçülür?

Bilgisayar sıcaklığı nedir? Nasıl ölçülür? Bilgisayar parçaları elektronik cihazlar oldukları ve yoğun bir yük altında çalıştıkları için ısınırlar. Normal ısı değerlerinde bilgisayarlar herhangi bir zarar görmez ve tam performans çalışırlar. Ancak beklenenin üzerindeki ısı değerlerine uzun süre maruz kalan bilgisayar parçaları hem bilgisayara zarar verebilir hem de donanımların geri dönüşü olmayacak şekilde kullanılmayacak hale gelmelerine sebep olabilir. Bu yüzden bilgisayarınızdaki parçaların ısı değerlerini sürekli kontrol etmeli ve beklenmeyen durumlara karşı hazırlıklı olmalısınız.

Bilgisayar Sıcaklığı Neden Artar?

Bilgisayarlarda ısınan en önemli iki parça işlemci ve ekran kartıdır. Bilgisayar üzerinde yaptığımız yoğun işlemlerin neredeyse hepsi bu iki donanımı harekete geçirdiği için yük altında fazla miktarda ısı salınımı yapılır. Fakat donanımlarınız temiz ve bakımlı bir durumduysa bilgisayarınız otomatik olarak bu ısıyı engellemeye çalışır ve başarır. Bu soğutma işlemini fanlar ve hava akışından yararlanarak halleder.

Masaüstü bilgisayarlarda normal durumlarda işlemci ve ekran kartı sıcaklığı 20-40 derece aralığında olmalıdır. Yük altında bu sıcaklık değerleri 60-70 dereceye kadar yükselebilir. Dizüstü bilgisayarlarda ise alan sınırlı ve hava akışı daha düşük olduğu için normal durumlarda 50 dereceye kadar sıcaklık olması normaldir.

Yük altında ise 70-80 dereceye kadar yükselebilir. Bu değerlerin üstündeki değerler tehlikeli olarak nitelendirilmektedir ve bilgisayarın soğutma sisteminde bir arıza olduğunu gösterir. Fakat bilgisayarın bulunduğu ortam sıcak bir ortamsa 5-10 derece fark gözlemlenmesi normaldir.

Eğer ki bilgisayarınız yukarıda verdiğimiz değer aralığından çok daha yüksek seviyelerde gözüküyorsa bir an önce bakım yaptırmanızda fayda var.

Günümüz bilgisayarlarında sıcaklık 100 derece seviyelerine ulaştığında cihaz otomatik olarak kendini kapatır ve soğumayı bekler. Bilgisayarınız bu duruma ne kadar müdahale etse de sürekli bu seviyelere ulaşmak bir süre sonra bilgisayarınızda kalıcı hasar bırakabilir.

Bilgisayar Sıcaklığı Nasıl Ölçülür?

Bilgisayar sıcaklığının önemini öğrendikten sonra, ara ara sıcaklığınızı ölçmeniz gerektiğini anlamışsınız demektir. Bilgisayar sıcaklığını ölçmek çok kolay bir işlemdir. Yeni anakartlarda bulunan BIOS yardımıyla bilgisayarınızın tüm parçalarının sıcaklığını BIOS panelinden görebilirsiniz. Fakat bilgisayarınız yük altındayken hangi sıcaklıklara çıktığını görmek istiyorsanız küçük boyutlu kolay yazılımlar kullanabilirsiniz. Bu yazılımlara örnek olarak şunları verebiliriz;

  • Core Temp (5MB, İşlemci sıcaklığı tüm çekirdeklerde izlenebilir)
  • GPU Temp (5MB, Ekran Kartı sıcaklığı tüm detaylarıyla izlenebilir)
  • AIDA64 (Bilgisayarın tüm parçaları izlenebilir)

Hemen bu yazılımları indirerek bilgisayarınızın parçalarının sıcaklığını öğrenebilirsiniz. Bilgisayar sıcaklığının bilgisayar sağlığı açısından oldukça önemli olduğunu unutmayın ve bakımlarınızı düzenli olarak yapmayı unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir