Twitch yayıncılığı yapmak

Twitch yayıncılığı yapmak

 Twitch yayıncılığı yapmak

Günümüzün en popüler canlı yayın platformlarından birisi de Twitch olarak karşımıza çıkıyor. İnsanların evde kaldığı pandemi sürecinde büyük bir patlama yaşayan Twitch’te insanlar canlı yayın yapmak istemeye başladı. Oyundayım ekibi olarak bu yazıda sizlere Twitch yayıncılığı yapmak konusundan bahsedeceğiz.

Dünya üzerinde büyük şirketler tarafından birçok yayıncı platformu kurulmaya başlandı. Elbette ki bu platformlar Twitch kadar başarılı olamadılar. Çünkü Twitch online yayıncılık sektörünün ilk platformlarından birisi. Bu yüzden en garanti platform bu diyebiliriz. Ayrıca diğer platformlarda Twitch kadar ilgi görmüyor. Twitch’e rakip olacak tek canlı yayın platformu şu an dlive gibi görünüyor.

Twitch yayıncılığı yaparak para kazanmak

twitch

Her platformda olduğu gibi Twitch platformunda da yayıncılar belirli bağış ve aboneliklerle para kazanabiliyorlar. Twitch’te abone ve bit şeklinde iki adet bağış türü bulunuyor. Abonelik satın alındığı zaman her ay düzenli olarak belli bir miktarda para ödeniyor ve abonelikler aylık seriye bağlanıyor. Aboneliklerde aylık 5 dolar karşılığında gerçekleştiriliyor. Twitch’in uyguladığı kesintiler ile birlikte yaklaşık 3 doları hesabınıza geçiyor. Ardından Twitch’e bir ödeme talebi göndererek paranızı çekebiliyorsunuz.

Tıpkı bir netflix üyeliği gibi düşünebilirsiniz. Her kanalın kendine ait bir abonelik sistemi var. Yani tek bir abonelik ücreti vererek tüm kanallara abone olma gibi bir imkan yok. Abonelik dışında yayıncıların para kazanabileceği bit sistemi var. Bu bitler aslında bir nevi Twitch’in kendi içindeki para birimi olarak geçiyor. Gerçek para verip bit satın alabiliyor ve istediğiniz yayıncıya bağışlayabiliyorsunuz. Size bağış olarak gelen bitleri de Twitch üzerinden ödeme talebi oluşturarak rahatlıkla çekebiliyorsunuz.

Kullanıcılar eğer isterlerse sevdikleri yayıncılara başka sistemlere bağlı şekilde donatelerle de destek olabiliyorlar. Bynogame ve oyunfor gibi platformlar sayesinde kullanıcılar Twitch yayıncılarına dilediği miktarda bağış yapabiliyorlar. Eğer bu platformlar üzerinden bağış alırsanız, Türk Lirası üzerinden hangi platformu kullanıyorsanız o platformda birikiyor. Ardından banka hesabınıza veya platformun desteklediği farklı ödeme yöntemleri ile paranızı çekebiliyorsunuz.

Elbette ki Twitch platformundan hatırı sayılır paralar kazanmak için belli sayılarda izlenmeniz gerekiyor. Eğer belirli bir kemik kitleniz olmazsa hayatınızı geçindirecek kadar miktarlarda para kazanamazsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir