Oyun yayıncılığı yapmak için gerekenler

Oyun yayıncılığı yapmak için gerekenler

 Oyun yayıncılığı yapmak için gerekenler

Ülkemizde özellikle son zamanlarda oyun yayıncılığı bir hayli popüler olmaya başladı. Bununla birlikte birçok insan da oyun yayıncılığı hakkında araştırmalar yapmaya başlamış durumda. Oyun yayıncılığı için yapılan araştırmalar arasında, nelerin gerektiği konusunda baya bir araştırma var. Biz de Oyundayım ekibi olarak bu yazıda sizlere, oyun yayıncılığı yapmak için gerekenler hakkında bilgi vereceğiz.

İyi bir internet

internet

Oyun yayıncılığında yapılan yayınlar, kullanıcıya internet üzerinden aktarılır. Bu sebepten dolayı da yayıncının internetinin iyi olması gerekiyor. Çünkü yayıncının interneti ne kadar iyi olursa, yayın kalitesi de doğru orantılı şekilde iyi olacaktır. İnternet seçimi yaparken de dikkate almanız gereken noktanın upload yani yükleme hızı olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Upload hızının önemli olmasının nedeni de canlı olarak kaydettiğiniz oyunu, yayın platforma anlık olarak yüklüyor olmanızdan kaynaklanıyor. İyi bir upload hızına sahipseniz, otomatik olarak yayın daha kaliteli ve hızlı akacaktır. Oyun yayıncılığı için 5-10 mbit upload hızı yeterli olacaktır.

İyi bir bilgisayar

Yayıncılık yapmıyor olsanız bile, kaliteli oyun oynamak için iyi bir bilgisayara ihtiyacınız var. Kaldı ki siz yayın yaparken izleyicinize kaliteli bir oyun deneyimi yaşatmak zorundasınız. O yüzden özellikleri iyi bir bilgisayara ihtiyacınız var. Eğer iyi bir bilgisayarınız olmazsa, istediğiniz kadar iyi bir internete sahip olun yine de kaliteli bir yayın sunamazsınız.

Yayın yapacağınız bilgisayarın başlangıç aşamasında muazzam derecede iyi olmasına gerek yok. Yalnızca, oyunun grafik ayarlarını göze hoş gelecek şekilde ayarlayabileceğiniz bir bilgisayar işinizi rahatlıkla görecektir.

Orta derece oyuncu ekipmanları

Bu yazıyı okuyanların oyun yayıncılığına yeni başlayacağını düşündüğümüz zaman, çok kaliteli oyuncu ekipmanlarına ihtiyacınız yok. Oyun oynarken performansınızı kısıtlamayacak ve oynadığınız oyuna yeterli gelen oyuncu ekipmanları size rahatlıkla yeter. Pahalı ekipmanlar almak yerine daha uygun ekipmanlar alıp, artan paranız ile bilgisayarınıza veya internetinize katkı sağlayabilirsiniz.

Zaten oyunlar için gereken en önemli ekipmanlar genelde fare ve kulaklık oluyor. Klavye ve diğer ekipmanların pek bir önemi kalmıyor. Elbette ki bu, oynadığınız oyuna göre değişim gösterebilir. İhtiyacınız kadar ekipman almanızda fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir