Windows 10’da Oyunlarda Ani FPS Düşmesi ve Çözümü

Windows 10’da Oyunlarda Ani FPS Düşmesi ve Çözümü

 Windows 10’da Oyunlarda Ani FPS Düşmesi ve Çözümü

Windows 10’da oyunlarda ani FPS düşmesi ve çözümü nedir? Bilgisayarda oyun oynarken yaşanacak en sinir bozucu şeylerden bir tanesi de aniden FPS düşmesidir. FPS düşmesi yani bir saniye içinde ekran yenileme hızı belli bir sayının altına düştüğü anda o oyun artık oynanmaz bir hale gelir. Bazı durumlarda bu durumun tekrar düzelmesi için bilgisayarınızı kapatıp açmanız gerekebilir. Tabi ki bu şanslıysanız böyle. Eğer şanssız bir kişiyseniz bu durum sizi haftalarca uğraştırır. Windows 10 işletim sisteminde sıklıkla görülen FPS düşmesinin pek çok sebebi var.

Windows 10 Donanımsal Sorunlar

Oyunlarda ani FPS düşmesinin en çok görülmesinin sebebi donanımsal sorunlardır. O güne kadar hiç sorun yaşamadığınız bilgisayarınızda bir anda hiçbir oyun oynanamayacak derecede yavaşladıysa bunun sebebi işlemcinizin fazla ısınmaya başlaması olabilir. İşlemcinin ısınması demek ya bilgisayarınızın fanı çalışmıyor ya da işlemcinizin altında bulunan jelin bitmiş olması demektir. Bu iki durumun kontrol edilmesi ve eğer yukarıda anlatılan durumlar söz konusuysa gereğinin yapılması gerekmekte.

Bilgisayarınızın fanı çalışıyor ve işlemcinizin altında bulunan jel hala düzgün bir şekilde yerindeyse o zaman yazılımsal sorunlara eğilmek gerekiyor. Bu durumda akla gelen ikinci nokta ekran kartınızın sürücüleri olacaktır. Ekran kartınız Nvidia ya da ATI ekran kartlarıysa size oyunlarda ayarlamaları otomatik olarak yapan yardımcı programları da kurmanız gerekiyor. Nvidia için GeForce Experience, ATI içinse Catalyst Control Center’ı internet üzerinden bulabiliriniz. Bu uygulamalar sayesinde oynadığınız oyunların ayarları bilgisayarınızda çalışması için en üst seviyede ayarlanmakta. Eğer bu uygulamaları daha önce yüklemediyseniz yükledikten sonra oyuna tekrar girip sorunun devam edip etmediğine bakabilirsiniz.

Windows 10 Sürücü Güncelleştirme

Bu uygulamaları yüklemek de fayda etmedi. Eskiden sorunsuz oynadığınız oyunlar bir anda oynanamayacak halde çalışmaya devam ediyorlar o zaman deneyeceğiniz bir başka yol ise ekran kartı sürücüsünü tamamen kaldırıp yeniden yüklemek olacaktır. Laptop kullananlar eğer varsa bilgisayarlarının tümleşik ekran kartını varsayılan olarak ayarlayarak bu sürücü kaldırma işlemini yapabilirler. Hatta bu işlemden sonra bilgisayarlarını bir defa kapatıp açarak ekran kartının sürücüsünün otomatik olarak yüklenmesini bekleyebilirler. Ekran kartı sürücüleri yüklenirken aynı anda Direct X’in de yüklenmesine dikkat edilmesi gerekmekte. Bu sayede de eğer Direct X kaynaklı bir sorun varsa onun da çözülme olasılığı olacaktır.

Ekran kartı sürücülerini kaldırıp yeniden yüklerken dikkat edilmesi gereken iki konu var. Birincisi sürücünün gerçekten kaldırılmış olduğundan emin olun. Aygıt Yöneticisi kısmında ekran kartının görünmemesi gerekiyor. Aynı şekilde ekran kartı sürücüsünü yeniden yüklenirken bu işlemin internet üzerinden yapılması önem taşıyor. Siz farkında olmadan bilgisayarın hafızasında tutulan çalışan en son sürücünün geri yüklenmesine engel olmanız gerekiyor. Buna engel olamazsanız aynı sorun devam edecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir