Oyun Nasıl Türkçe Yapılır?

Oyun Nasıl Türkçe Yapılır?

 Oyun Nasıl Türkçe Yapılır?

Oyun nasıl Türkçe yapılır? Oyun dili oynadığınız oyundaki görevlerin veya herhangi bir şeyin size aktarıldığı dildir. Oyunun dilini anlamıyorsanız oyun içi sıkıntılar yaşarsınız. Oyunu anlamakta güçlük çekip, zorluklarla oyunu oynamaya çalışırsın.

Oyun Nasıl Türkçe Yapılır? Detaylı Anlatım

Günlük hayatımıza oynadığımız birçok oyun İngilizce olarak yayımlanmaktadır. Fakat birçoğumuz yalnızca Türkçe bildiği için bu oyunları rahatlıkla oynayamamaktadır. Bu sorunu çözmenin hiç yol vardır. Birincisi oyun yayımlandığı dil öğrenmek, ikincisi ise bu oyunu bildiğimiz dile çevirmek. Tabii ki yalnızca bir oyun için herhangi bir dil öğrenmek çok zordur. Öncelikle en büyük önerimiz dünya dili olan İngilizce öğrenmeniz. Fakat bunu halen başaramadıysanız veya bunu yapmak istemiyorsanız bir sonraki seçenek olarak oyunu Türkçeye çevirebilirsiniz.

Oyun Yaması Nedir?

Oyunu orjinal dili dışındaki bir dile çevirmenin veya oyunda herhangi bir şekilde bulunmayan bir dili eklemenin tek yolu yama eklemektir. Yama oyun çıktıktan sonra oyun dosyalarının içindeki ayarlar değiştirilerek ekleme ve çıkarma yapılarak oluşturulan şeye denir. Genellikle popüler oyunların birçok yaması bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse GTA gibi oyunlarda birçok yama bulunmaktadır. Herhangi bir oyunun yamasını bulmak için internet tarayıcınıza oyun adı ve sonra istediğiniz dilin yamasını yazabilirsiniz. Örnek olarak tarayıcınızda GTA Türkçe yamasını aratıp indirebilirsiniz. Fakat yamalar belli birey veya kurumlar tarafından üretildiği için tüm oyunların yaması yoktur.

Yama nasıl oluşturulur?

Eğer yeterince dil biliyorsanız, siz de herhangi bir oyunu yamasını yapabilirsiniz. Bunun için oyunun her anını iyi gözetlemeli, gerekirse sesli, gerekirse yazılı bir şekilde kodlamalısınız. Bu şekilde oyununun ana anlatım dosyasını istediğiniz dile çevirerek yamayı oluşturabilirsiniz.

Oyun Nasıl Türkçe Yapılır?
Oyun Nasıl Türkçe Yapılır?

Yama nasıl oyuna eklenir?

Her yamanın her oyuna farklı şekilde kurulum şekilleri bulunmaktadır. Bunu genellikle yamaya oluşturan birey veya kurum açıklamaktadır. Fakat çoğu zaman kurulum dosyası halinde bulunup çok kolay bir şekilde eklenebilir.

Yama dışında bir seçenek var mı?

Yama dışında tüm oyunlara uyumlu çeviri programları bulunmaktadır. Bunlar genelde yalnızca yazılı şeyleri çevirerek size istediğiniz dilde aktarır. Ancak kendi deneyimlerime dayanarak bunların pek başarılı olmadığını söyleyebilirim. En iyi olarak oyuna özel yapılan yamalar her zaman daha iyi olur ve daha kullanışlıdır. İsteyenler bu programları da tarayıcılarında aratıp bulabilirler.

Oyunumun yaması yok ne yapmalıyım?

Oyununuza ait herhangi bir yama bulunmuyorsa veya siz bulamadıysanız, onu özel olarak yama forumlarında veya oyun forumlarında dile getirebilirsiniz. Oyun üzerinde herhangi bir yama hazırlığı bulunuyor mu veya bulunmuyor mu orada daha rahat öğrenirsiniz veya isterseniz herhangi bir yama şirketini özel olarak ricada bulunabilirsiniz. Belli bir ücret karşılığında size yapma yapabilirler. Fakat bu epey pahalıya patlayabilir ya da bunun yerine oyunu firmasını özel olarak e-mail atabilirsiniz. Eğer yeteri derecede istek olursa size yardımcı olacaklarından eminim. Bu şekilde istediğiniz dilde oyun oynamış olursunuz. Yine de bizim size önerimiz İngilizce öğrenmenizdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir