Euro Truck Simulator 2 yakıt tasarrufu yapma yöntemleri

Euro Truck Simulator 2 yakıt tasarrufu yapma yöntemleri

 Euro Truck Simulator 2 yakıt tasarrufu yapma yöntemleri

Simülasyon oyunları arasında en iyi oyunlardan birisi olan Euro Truck Simulator 2’de yakıt tasarrufu yapmak büyük bir önem taşıyor. Çünkü oyunda yakıt harcamaları için bir hayli yüksek paralar ödüyoruz. İşte bu yüzden biz de Oyundayım ekibi olarak bu yazıda sizlere, Euro Truck Simulator 2 yakıt tasarrufu yapma yöntemleri hakkında bilgi vereceğiz.

Yüksek hız yapmayın

Bu oyun bir simülasyon oyunu olduğu için tırları sürerken de gerçekçi yaklaşmamız gerekiyor. Gerçek hayatta genelde yük götüren tır şoförleri, maksimum 80-90 km/h hızlarında gitmeyi tercih eder. Zaten Euro Truck Simulator 2 oyununda da acil teslimat gerektiren bir yük taşımıyorsanız, hızlı gitmeniz pek gerekli değil.

80-90 km/h civarlarında giderek hem daha az yakıt harcamış olacaksınız, hem de kaza yapma riskinizi en aza indireceksiniz. Zaten yüksek hız yapmak için tırın motorunu zorlamak ve yüksek devirde kullanmak gerektiği için, aracınız da sağlıklı kalacak.

Yüksek vites, düşük devir ile sürün

Hem normal araç için, hem de büyük araçlarda yakıt tasarrufu için çok önemli bir kıstas vardır: Yüksek vites, düşük devir. Araç yüksek vitesteyken otomatik olarak devir de düşüyor. Oyunda tır kullanırken 80 ile gittiğinizi düşünürsek, 12. viteste deviriniz 2000-3000 arasında seyredecektir. Devir düşük olduğu için araç daha az zorlandığından dolayı fazla bir yakıt harcaması da olmayacak.

Ancak şöyle bir durum var ki, önünüze yokuş çıkması durumunda yokuşa gelmeden önce vitesinizi düşürmeniz ve devirinizi artırmanız gerekiyor. Eğer vites düşürmezseniz tırınız yokuşta boğulacak ve zaten vites düşürmek zorunda kalacaksınız. Bu sebepten dolayı bazı durumlarda devir artırmak, yakıt tasarrufu açısından daha faydalı olabiliyor.

Motor gücü yüksek araçları tercih edin

Kullanacağınız tırın motor gücü ne kadar yüksekse aynı orantıda tork oranı da o kadar yüksek olacaktır. Yüksek tork oranı sayesinde fazla yakıt harcamadan kalkış yapabiliyor ve hızlanabiliyoruz. Bu yüzden elinizden geldiğince yüksek motor gücüne sahip araçları kullanın. Zaten yurt dışında genellikle motor gücü yüksek tırlar kullanılır. Ülkemizde ise fiyatlardan dolayı daha ucuz tırlar kullanıldığı için, motor güçleri de aynı orantıda düşük oluyor.

Toplam 1 Yorum Var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir