Tomb Raider İnceleme

Tomb Raider İnceleme

 Tomb Raider İnceleme

Tomb Raider aksiyon-macera türünde Crystal Dynamics tarafından tasarlanıp Square Enix tarafından yayınlanmış bir video oyunudur. Playstation, Windows ve Xbox gibi birçok platform için satışa sunulmuştur. Tomb Raider markasının o zamanlar son oyunu olan Tomb Raider Underworld’dan sonra seri sıfırlanmış, ana karakterimiz olan Lara Croft’un geçmişi konu alınmış, bunun yanı sıra oynanışta da değişiklikler olmuştur.

Tomb Raider

Hikâyeden kısaca bahsetmek gerekirse Lara’nın yardımcı arkeolojist olduğu keşif gemisi bir fırtınaya yakalanır ve gemileri parçalanır ve Lara denize düşüp bayılır. Uyandığında ise bir mağarada bağlı şekilde baş aşağı durmaktadır. Kendini ve arkadaşlarını kurtarmak zorundadır. Hikâye basit birkaç ufak sürpriz dışında çok etkileyici değil. Yan karakterler hiç önemli hissettirmiyorlar. Lara Croft’un geçmişi anlatıldığı için genç ve o tanıdığımız korkusuz kadın değil. Lara güzel yazılmış ve seslendirilmiş. Camilla Luddington işini gayet iyi yapmış.

Oynanış eski Tomb Raiderler gibi bulmaca ve aksiyon karması değil. Bulmacalar olabildiğine azaltılmış ve aksiyon tarafına yüklenilmiş. Aksiyon tarafı tatmin edici derecede güzel tasarlanmış. Yay, pompalı tüfek, tabanca ve makineli tüfek şeklinde 4 adet silah seçeneği bulunmakla beraber bu silahları geliştirip farklı opsiyonlar elde edebiliyorsunuz. Mesela yanan ok veya makineli tüfeğe dürbün takmak gibi. Daha çok düz bir biçimde ilerlediğimiz oyunda yer yer keşfedilecek alanlar da bulunuyor.

Bu alanlarda mezarlar, oyunun hikâyesini daha iyi anlamamızı sağlayan dokümanlar veya çeşitli kalıntılara rastlayabiliyorsunuz. Bulduğunuz her şey size deneyim puanı veya ekipman parçası olarak dönüyor bu da oyuncuyu keşfe teşvik ediyor.

Ayrıca ekipmanlarınızı güçlendirmek için hurda da toplamanız lazım. Kim daha iyi bir silahla savaşmak istemez ki? Deneyim puanları ile yeni yetenekler elde edip oyun zevkinizi katlayabiliyor ve zorlu düşmanlara karşı daha iyi savaşmaya başlıyorsunuz.

Tomb Raider Oyunu

Son olarak optimizasyon problemi olmayan, yakından bakılmadıkça görüntü kalitesi şuan bile güzel olan bir oyun. Kesinlikle oynanması gereken bir oyun olduğunu düşünüyorum. Oynanış güzel olduğu için başında sıkılmıyorsunuz. Hala oynamadıysanız bir deneyin derim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir