Halo Reach Oyun İncelemesi

Halo Reach Oyun İncelemesi

 Halo Reach Oyun İncelemesi

Halo Reach oyun incelemesi ve hikayesi, sistem gereksinimleri detayları yazımızda yer almaktadır. Gamma İstasyonu, RSO konuşuyor, belirsiz bir slip-space parçalanmasına dair doğrulanmamış bir rapor var.

–    İmkansız. Kaynağınızı kontrol edin.

-… Yörüngesel savunma çizgisinde birden fazla giriş görüyorum!

–    Hayır, bu gerçek olamaz…

–    Hata yok. Bunlar onlar!

Halo Reach

Savaş. Yukarıdaki diyalogun anlattığı şey de Halo evrenin her köşesine sinmiş o korkunç şey de aynı; savaş. Yıkıcı, ölümcül ve koşulları yeni teknolojilerle değiştirilmiş bir savaş. Halo Reach de savaşı alıyor temeline, ama diğer Halo oyunlarından biraz daha ileriye gidiyor bu konuda, oyun tek bir savaşı konu alıyor. Halo evreninin belki de en vahim savaşını: Reach’in Düşüşü olarak bilinen, UNSC’nin üssü sayılan Reach gezegeninin Covenant saldırısına uğradığı savaşı.

Bu kavramlara aşinasınız, biliyorum, UNSC, Covenant, Halo, Reach… Hepsi birbirleriyle bağlantılı çünkü, ilk önce insan ırkı ışıktan hızlı yolculuğu özel izafiyete maruz kalmayacak bir”slip-space”den geçerek yapmanın yolunu buluyor.

Halo Reach Hikayesi

Yeni bir ulaşım yöntemi bulmuş her insan topluluğu gibi 2517′nin insanları da yabancısı oldukları dünyaları kolonileştirmeye başlıyorlar. Bu kolonileştirme sürecinde Birleşmiş Milletler kontrol amaçlı bir organizasyon yaratıyor: United Nations Space Command, yani UNSC. UNSC’nin misyonu zamanla sadece üst kontrol yapmaktan çıkıp isyanları bastırmaya dönüyor. Dünya medeniyetin 26. yüzyıldaki beşiği olurken UNSC’nin gizli projesi SPARTAN’laronun yumruğu haline geliyor ve bu durum Covenant adlı ırkın resme girişine kadar böyle devam ediyor.

Halo Reach

Covenantlar insan hayatına girdikleri an her şeyi değiştiriyorlar çünkü inanışları gereği insanları yok etmeleri gerekiyor ve bunu gerçekleştirmek adına tüm koloni gezegenlere saldırmaya başlıyorlar. Ekonomik ve ticari baş gezegen olan Dünya ve askeri baş gezegen Reach’in yerlerini korumak adına UNSC bir karar alıyor: Dünya’ya ve Reach’e direkt slip-space atlayışlarının yasaklanması. Fakat yine de Covenantlar bir şekilde Reach’in yerini buluyor ve panikle kaçarken kendini başka bir gezegende bulacak tek bir gemi dışında o sırada gezegende olan her şeyi bombardıman altına alıyorlar. O tek gemi, Pillar of Autumn ve onun indiği gezegen olan Halo’da ise tek bir SPARTAN hayatta kalıyor: Küçük yaşta programa alınmış, Master Chief Petty Officer rütbeli John-117, ya da diğer adıyla Master Chief.

Halo Reach ana konusu bu işte, ilk Halo’da yaşadıklarımızın hemen öncesi, büyük gezegen Reach’in düşüşü. Oyunda gezegende kalmış olan Noble takımının maceraları anlatılacak ve biz bu takımdaki Noble Six kod adlı teğmeni kontrol edeceğiz.

Oyunda birtakım tanıdık simalar da olacak, örneğin ODST’nin ana karakterlerinden (ve o tarihlerde Reach’de olduğu bilinen) Edward Buck için “Buck’ın orada olduğunu herkesin bilmesine rağmen onu göstermememiz çok yazık olurdu” diyor oyunun yazarı Joseph Staten.

Oyun içinde bir kadromuz olacağı belli fakat onları kontrol edip edemeyeceğimiz bile bilinmiyor. Ama şundan eminiz. Halo Reach, Halo hayranları için yepyeni bir heyecan sebebi ve bunun için gerçekten sağlam sebepleri var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir