Crysis Seri Sırası ve Hikayesi

Crysis Seri Sırası ve Hikayesi

 Crysis Seri Sırası ve Hikayesi

Crysis seri sırası ve hikayesi detayları yazımızda yer almaktadır. Crysis, FarCry, Crytek, “Cry” kelimesi aslında Crytek firmasının imzası niteliğini taşıyor. 99 senesinde yerli kardeşler tarafından Almanya’da kurulmuş bir oyun geliştirme firmasıdır Crytek.

Uzunluk bazında orta halli bir geçmişe sahip olan firmanın piyasada tonlarca oyunu bulunmamasına rağmen, firmanın liderliğinde geliştirilip piyasaya sürülmüş olan oyunlar bugün hala en hit yapımlar arasında yerini korumaktadır.

Crysis Seri Sırası ve Hikayesi Detaylar

Bu yazımızın konusu Crysis isimli bilimkurgu – aksiyon – fps dalındaki başarılı oyunun anlattığı hikaye olacak.

Crysis

Crysis, Türkçe mealinde kriz anlamına gelse de bunun doğrusu Crysis değildir. Aslında orijinal ismi Crisis olması gereken oyun, firmanın imzasını taşıdığından olsa gerek ki Crysis olarak belirlenmiş. Bu resmiyete kavuşmuş bir bilgi olmamasına rağmen, bizim tahminimizdir. Crysis’in anlattığı hikaye ise bazı yerlerde “Uzaylıların dünyayı istilası, klasik!” olarak anılsa da, işin aslı bu da yanlış bir düşünce. Crysis’in bir uzaylı istilası temeline dayanan hikayesi olduğu doğru, ama her şey bununla sınırlı değil.

2020 yılında Güney Çin denizindeki tropik bir adaya büyük bir meteor düşer. Zamanın gelişmiş nano-savaş teknolojisi ile güçlendirilmiş nano askeri kıyafeti bir grup Amerikan özel harekat komandosu olayı araştırmak üzere adaya gönderilir. İlk oyunun anlattığı hikaye ile paralel olarak, ABD’lilerin haberdar olduğu bu olaydan Kore hükümetinin de haberi olmuştur ve onlarda olayın başlangıcından bu yana adaya çıkarma yapmışlardır.

Kore ordusu Amerikan askerlerinin adayı terk etmeleri, bu olayın kendilerinin araştırma alanı olduğu konusunda uyarı yapsalar da Amerikalılar adayı terk etmez ve ada üzerinde iki taraf arasında bir çatışma başlar. Çatışmanın ortasında her iki tarafında asıl görevleri aksar, bu sırada yer altında bulunan bir araştırma tesisinde meteor kapsülü bir bilim adamı tarafından araştırılmaktadır.

Crysis Seri Sırası
Crysis Seri Sırası ve Hikayesi

Beklenmedik bir şekilde kapsül açılır ve tüm adayı baştan sona buzla kaplar. Bu dondurucu soğukta hayatta kalabilen pek az canlı kalmıştır. Amerikalıları hayatta tutan şey ise nanogiysi olmuştur. Bir süre sonra adayı garip yaratıkların çevrelediğinin farkına varılır. Kapsüllerden çıkan şeylerin bu değişik canlılar olduğu ve adayı onların dondurduğunun anlaşılması pek uzun sürmemiştir. Bunların hangi gezegenden geldikleri hakkında hiç kimsenin bir fikri olmamasına rağmen, herkes Dünya’ya ait varlıklar olmadığı konusunda hemfikir olur.

Crysis Hikayesi

Patlak veren bu istilanın ardından Kore ve Amerikan askerleri birlik olup mücadeleye başlar. Nihayetinde adaya bir savaş gemisinden nükleer saldırı yapılması konusunda karar alınır. Adaya nükleer bomba atılır, ancak bu orada yaşayan canlıların ölümüne değil, aksine daha fazla güçlenmesine yol açmıştır.

Ada artık onların, yani uzaylılarındır. Dondurucu soğuk, yaratık istilası ve nükleer yıkım ile adanın kaderi büyük bir felaketle sonuçlanmış, adada görev yapan Amerikalılar oradan sağ çıkabilmiştir. Ancak bu yalnızca sonun başlangıcı olmuştur. Hiç kimsenin bilmediği şey ise, yaklaşan şeyin bir ada ya da bir ülke değil, küresel bir istila olduğudur.

Lingshan olayından 3 yıl sonra New York şehrinde büyük bir kriz baş gösterir. Kaynağı yaratıklardan gelen Ebola isimli bir virüs yüzünden insanlar hastalanmakta ve telef olmaktadır. 3 yıl önceki Lingshan çıkarması, CryNet – CryNet İcra ve Lokal lojistik şirketinin kurucularından ve ana hissedarlarından olan Jacob Hargrave’in emrinde Prophet isimli bir Amerikan askerinin önderliğinde yürütülmüştü. Prophet, başından beri Lingshan’de aradıkları şeyin ne olduğunu kısmen bilen tek askerdi.

Onu bir askeri birlikle adaya gitmesi konusunda yönlendiren kişi başından beri Jacob Hargreave’dir. Hargreave aynı zamanda Nanogiysinin patentine sahip olan kişidir. Onu tasarlayan, yaratıklara ve çarpışmaya karşı hazırlayan, üzerine giyen bir askeri “süper asker” yapan giysinin sahibidir.

Crysis
Crysis

Hargrave, Lingshan olayının çok öncesinden beri bir istilanın gerçekleşeceğini biliyordu, onlar ortaya çıktığında normal askerlerle bu savaşın kazanılamayacağını da biliyordu. Nanogiysi’yi tasarladığında, Prophet’ı ve ekibindeki askerleri Nanogiysinin yaratıklara karşı yapabileceklerini öğrenmek için gönderdi. Diğerleri pek umurunda değilse de Prophet, Hargrave için adadan numuneler ve bilgiler getirebilecek olan lider konumundaydı.

Crysis Seri Sırası ve Hikayesi 3 ile Devam Ediyor

Hargrave, Lignshan adasındakilerin başına gelecekleri tahmin edebiliyordu, birkaç nanogiysi ve birkaç askeri feda etmekten çekinmedi. Prophet ise Jacob Hargrave’in bu planını olaydan 3 yıl sonra öğrenmişti. Aslında düşen meteoru araştırmak bahaneydi, onun zaten ne olduğu başından beri bilinmekteydi. Amaç, ortaya yem atarak Nanogiysi ile yapılabileceklerin “gerçek” bir tatbikatıydı.

New York şehri kıyılarında, okyanusun derinliklerinde bir yaratık kapsülü olduğu fark edildi. Nitekim kapsüllerin açılıp yaratıkların ortaya çıkması uzun sürmedi… New York şehri kurtuldu, istila sona erdi. Ancak bu sadece çatışmanın kazanılması gibi bir şeydi. Savaş hala devam ediyordu, Prophet, Alcatraz’ın zihninde belirdi. “Öldüm sandın değil mi?”

Prophet’ın intiharı üzerine vücut ölümü gerçekleşmişti, fakat giysinin simbiyoz özelliği sayesine Prophet’ın bir parçası hala giysinin içerisindeydi. Düşünceleri, genetik kodları ve beklide daha fazlası. Prophet, yaratıkların en başından beri her yerde olduğunu anlatarak bu savaşın daha bitmediğinin sinyalini de verdi. Sadece Lingshan de değil, yalnızca New York’ta da değil. Sefler başından beri her yerdeymiş, Dünya’nın çeşitli yerlerine yıllar öncesinden saklanmış ve çıkacakları zamanı beklemişler. Okyanuslarda evrimleşerek güçlenmişler. Bugün New York’ta zafer kazanıldı, ancak yarın ne olacağını Crysis 3’de göreceğiz. Crysis 3 oyununu Steam üzerinden satın almak için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir