Xbox Series X Özellikleri Nelerdir?

Xbox Series X Özellikleri Nelerdir?

 Xbox Series X Özellikleri Nelerdir?

Xbox Series X özellikleri nelerdir? Oyun konsolu piyasasında yer edinmek isteyen Microsoft, Sony ile büyük rekabetine büyük soluk kazandırmak için Xbox Series X konsolunu piyasaya sürdü. Kullanıcıları için yeni özellikler ve kullanışlı detaylar sunan oyun konsolunun, güçlü özellikleri sayesinde pek çok kullanıcı tarafından tercih edilmesinde etkilidir. Peki, güçlü bir yapıya sahip olan bu konsolun özellikleri nedir?

Xbox Series X Özellikleri Nelerdir? Detaylar

Xbox Series X, oyun keyfini kullanıcılarına yaşatmak için 4K  60 FPS kalitesinde oyun oynama imkanı ile piyasa sürülmüştür. Konsol tümü 3.8 GHz ile işlev gören 8 çekirdekli AMD Zen 2 işlemcisi ile gücünü kullanabilir hale gelmiştir. Konsolun grafik birimi kısmında 12 teraflops AMD RNDA 2 GPU ekran kartını barındırıyor. Konsolun RAM kapasitesi 16 GB GDDR6 ile işlev görüyor. Cihazda depolama alanı için özel olarak NVME SSD 1TB kullanılıyor. Microsoft bu alanı küçük bulabilecek kullanıcıları için de 1 TB hafızaya kadar genişletme imkanı bulunuyor. Xbox Series X, HDR desteği içermeyen oyunlara HDR efektleri verebilen bir özelliğe de sahip. Yeni nesil oyun konsollarında oynanabilen tüm oyunlarda bu özellik kullanılabilir. Aynı zamanda bu teknoloji sayesinde oyunlara renk körü modu da eklenebilecek.

Sunduğu Hızlı Sürdürme Özelliği Nedir?

Bu oyun konsolunun kullanıcılarına sunduğu en önemli özelliklerden birisi hızlı sürdürmedir. Kullanıcılarının kesintisiz bir oyun deneyimine sahip olması adında Microsoft bu özelliği konsola eklemiştir. Bu özellik sayesinde oyunları kapattığınızda ya da cihazın fişini çektiğinizde önyükleme yapılarak oyun kaldığı yerden devam edecek. Bu özellik sayesinde Xbox Series X oyun severlerin beğenisini kazanıyor.

Xbox Series X’in Teknik Özellikleri Nelerdir?

Oyun konsolunda değişken hız gölgeleme(VSR), harici disk destekleri, ışın izleme özelliği ve 4K UHD blu ray sürücü gibi özellikler taşıyor. Bununla birlikte Xbox Series X donanımsal ve yazılımsal özellikleri şu şekildedir:

Depolama Alanı: 1 TB

Depolama Türü: NVMe SSD

İşlemci Türü: AMD Zen 2

İşlemcinin Frekansı: 3.8 Ghz

Çekirdek Sayısı: 8

Grafik İşlemcisi Türü: AMD RDNA 2

Grafik İşlem Gücü: 12.1 TFLOPs

İşlem birimi: 52CUs

Grafik Frekans Değeri: 1.8 GHz

Bellek Kapasitesi: 16 GB

Bellek Türü: GDDR6

Bellek Bant Genişlik Değeri: 560 GB/sn

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir