PlayStation 5 Özellikleri

PlayStation 5 Özellikleri

 PlayStation 5 Özellikleri

PlayStation 5 özellikleri nelerdir? Japon teknoloji firması Sony tarafından üretilen PlayStation ailesinin son üyesi olan PlayStation 5 özellikleri belli olmaya başladı. 2013 yılında tanıtılan PS4 ve 2016 yılında üretilen PS4 Pro’nun tanıtılmasından sonra 2020 yılında PlayStation 5 piyasa sürüldü.

Teknoloji severler tarafından merakla beklenen PlayStation serisinin son versiyonu olan PlayStation 5 tanıtıldı. Sony tarafından tanıtımı yapılan ürünün teknik özellikleri de belli oldu. PlayStation 5’in oyun diski takılabilen standart versiyonu ile birlikte sadece internet üzerinden oyun indirilebilen Digital Edition modeli de bulunuyor.

PlayStation 5 Özellikleri

8 Çekirdekli 3.5 GHz hıza sahip olan AMD Zen 2 işlemciyle gelen PS 5 grafik işlemci olarakta yine AMD tarafından üretilen RDNA 2 ile geliyor. 8K çözünürlük özelliği bulunan PS 5 16 GB RAM ve 825 GB dahili depolama alanı yer alıyor. Artırılabilir depolama için SSD yuvası da bulunan PS 5 teknik özellikleri bakımından da PS 4 ve PS 4 Pro’ya göre hayli üstün durumda.

PS 5’te yer alan RDNA 2 grafik işlemcisinde 2.23 GHz hızında 36 işlem birimine sahip olan ve 10.28 teraflop sunan özellikleri mevcut. PS 5 yeni 16 GB RAM ile bir önceki model olan PS 4’e göre 100 kat daha hızlı oyun ve yayın keyfi sunuyor. PS 5’te 4K UHD Blu-Ray sürücüsü bulunan optik sürücü ile geliyor.

PlayStation 5 Özellikleri
PlayStation 5 Özellikleri

PlayStation 5’in Yeni Kontrolörü DualSense

PlayStation 5 özellikleri bunlarla da sınırlı değil! PS 5 yeni kontrolcü DualSense ile birlikte geliyor. PS 4 yer alan DualShock oyun kontrolcüsü yerini DualSense’ e bıraktı. Sony tarafından Nisan ayında tanıtılan DualSense ergonomik tasarım, dahili mikrofon, hareket sensörü ve dahili mikrofon ile dikkat çekiyor.

Yeni oyun konsolu ile birlikte Dual Sense Şarj girişi, uzaktan kumanda, Pulse 3D kulaklık ve HD kamera özelliği ile gelen PlayStation 5 özellikleri ile rakiplerine fark atmışa benziyor. PS 5’te cihazın ısınmasını önleyen yeni havalandırma delikleri cihazın ön kısmında yer alıyor. Ayrıca PS 5’te USB girişine ek olarak USB-C girişi de yer alıyor.

PlayStation 5 yeni özellikleri ile birlikte yeni oyunlarla da geliyor. GTA 5 2021, Gran Turismo 7, Spider-Man: Miles Morales, Resident Evil VIII ilk etapta PS 5 üzerinde oynanabilecek. 2021 yılından itibaren PS 5 400’den fazla ev sahipliği yapacak.

PS 5 Fiyatı ve Çıkış Tarihi

PlayStation 5 özellikleri yanı sıra fiyatı ve çıkış tarihi ile de merakla bekleniyor. PlayStation 5 çıkış tarihi henüz netleşmiş değil. Ancak bu yıl içinde satışa sunulması beklenen ürünün 20 Kasım’da satışa sunulması bekleniyor. Ayrıca PlayStation 5’in bu yıl içerisinde ülkemizde yer alması bekleniyor.

PlayStation 5 Fiyatı ise Avrupa ve Amerika için belli oldu. ABD’de 499 USD’ye satışa sunulacak PS 5’in İngiltere’de 449 Sterlin, Avrupa’da ise 499 Euro fiyatıyla satılması bekleniyor. Ülkemizde ise fiyatın 8.000 TL’nin üzerinde olması bekleniyor.

PlayStation 5 Özellikleri ile birlikte yeni donanımlarını, fiyatını ve çıkış tarihini incelediğimiz yazımızın sonuna geldik. PS 5 büyük beklentilere yol açtı; bakalım bu beklentileri karşılayabilecek mi? Bu sorumuzun cevabını da önümüzde ki günlerde alacağız. Ancak şunu söyleyebiliriz ki yeni donanımsal özellikleri ile rakiplerini epey zora sokacağa benziyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir