E-Sporcu olmak için sahip olunması gereken ekipmanlar 2020

E-Sporcu olmak için sahip olunması gereken ekipmanlar 2020

 E-Sporcu olmak için sahip olunması gereken ekipmanlar 2020

Oyundayım ekibi olarak bu yazıda sizlere E-Sporcu olmak için sahip olunması gereken ekipmanlar hakkında bilgi vereceğiz.

E-Sporcu olmak bilindiği üzere pek de basit bir şey değil. Genelde en çok, yapılan antrenmanlara ve kişinin yeteneğine bağlıdır. Ancak bazı ekipmanlar gerçekten de E-Spor dünyası için gerekli olabiliyor. Elbette ki bu gereklilikler oyundan oyuna göre değişiklik gösterebilir. Biz de bu yazıda özellikle FPS ve MOBA oyunlarına göre bilgiler verdik.

E-Sporcu olmak için sahip olunması gereken ekipmanlar

Öncelikle ortalamanın üstünde bir bilgisayarınız olmalı. Zaten günümüzde E-Spor turnuvası yapılan oyunlar, çok fazla sistem gereksinimi istemiyor. Ortalama üstü bir bilgisayar rahatlıkla işinizi görecektir. Elbette ki iyi bir sisteme sahip olmanız her zaman daha iyi olacaktır.

İyi bir oyuncu klavyesi ve oyuncu faresine ihtiyacınız var. Çünkü oyunlarda klavye ve farenin önemi çok büyük olabiliyor. Örneğin bir CS:GO gibi bir FPS oyununda, tepkime süresi hızlı bir fare ile oynamazsanız pek etkili bir oynanış sergileyemezsiniz. Klavyede de aynı şekilde avantajlar bulunabiliyor. En iyisi, iyi bir klavye ve fare alın.

Şimdi geldik işin daha da ciddi kısmına. Eğer E-Spor oyuncularının monitörlerini incelemişseniz, neredeyse hepsinin monitörünün 240 Hz olduğunu görmüşsünüzdür. Bunun nedeni ise Hz değeri ne kadar büyük olursa, oyun monitör üstünde o kadar çabuk akar. Oyunda savaştığınız rakibin monitörü 60 Hz destekliyorsa ve sizin monitörünüz 140 Hz veya 240 Hz destekliyorsa, rakibi daha önce görüyorsunuz. Bu durum aynı şekilde LOL gibi MOBA oyunlarda da geçerli.

Bir diğer önemli ekipman ise kulaklık. Genelde kulaklığın iyi olması, FPS türü oyunlar için bir elzem haline gelebiliyor. Çünkü FPS oyunlarında ses kasma dediğimiz şey çok önemli olduğundan dolayı, iyi bir kulaklık ile daha iyi ses kasabiliyoruz. Ne kadar iyi bir kulaklığımız olursa, rakibi o kadar iyi duyarız ve bir avantaj elde etmiş oluruz. Bu nedenle E-Spor oyuncularının hepsinde üst düzey kulaklıklar bulunuyor.

Genel olarak iyi bir E-Sporcu olmanız için gereken ekipmanları sıraladık ve bu ekipmanlar hakkında bilgi verdik. Tabii ki de ekipmanlarınızın iyi olması demek, E-Sporcu olabileceğiniz anlamına gelmez. E-Sporcu olmak için azim, sabır, çalışma ve biraz da yetenek gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir